Период 1987 -1998: развој рачунарске мреже


Трећи период у развоју Лабораторије, који се делимично преклапа са претходним, обележила је појава персоналних рачунара и развој локалних мрежа. Овај процес се одвијао на Математичком факултету независно од функција које је обављала РЗ РЛаб ПМФ-а.

Током 1987/88. године, просторија ГЛаб2 је опремљена са десет персоналних рачунара (XТ-компатибилни) намењених комерцијалним курсевима, а обезбеђено је још и седам АТ компатибилних рачунара за кабинете.


XТ компатибилни рачунари

Прва локална мрежа на Математичком факултету је уведена око 1988. на Институту за астрономију. Реч је била о Ethernet мрежи са танким Ethernet кабловима и Novell Netware. Већ 1989. до готово свих просторија на Факултету су разведени танки Ethernet каблови. Постојала су два сегмента мреже које је повезивао један рипитер, а у Рачунарској лабораторији се налазио централни Новелл Нетwаре сервер. 1993. су у РЛаб инсталиране две радне станице DECstation 3100 које су прикључене у локалну мрежу. Тако су на факултет стигли Unix и TCP/IP протокол. XТ рачунари у PC учионици су постали први Униx терминали.

1994. је набављено више од 20 нових PC радних станица и два нова PC сервера у РЛаб, који су повезани у мрежу у просторијама Глаб1 и Глаб2. Остварена је и УУЦП размена поште са остатком Академске мреже и Интернетом преко СЦО Униx сервера. Током 1995. мрежа је појачана са још 10 PC рачунара у РЛаб. Постављен је и први НТ сервер (назван РЛАБ), чији је наследник и данас главни сервер у мрежи. У то време се на мрежи појавио и први Linux сервер, GALOIS. Крајем те године је одвојен део мреже намењен административним пословима са Novell Netware.

Фебруара 1996. пуштен је у рад оптички кабл који је Факултет повезао са остатком Академске мреже, а неколико дана касније је, преко те мреже био омогућен приступ Интернету. Оперативни систем Linux заузима значајно место у функционисању мреже: поред GALOIS-а који је добио централу улогу у односу на Интернет, уведен је сервер за електронску пошту POINCARE, а затим и студентски рачунар АЛАС.

Сви кабинети су до средине 1997. године били опремљени PC рачунарима и повезани у мрежу. Крајем те године за РЛАБ-сервер је узета нова машина AcerAltos 9000 Pro, а набављена и једна радна станица Silicon Graphics О2. За већи део мреже Факултета разведени су нови UTP каблови, тако да је формирана 10BASE-Т мрежа са 100BASE-ТX backbone-ом. Од 1998. је омогућено и 8 диал-ин улаза, један је отворен 24 сата, а остали ван радног времена Факултета. Сви Linux сервери су додатно унапређени, а набављено су додатни рачунари за кабинете и администрацију. Главни сервер за администрацију је унапређен у HP NetServer E-50 и уведен је нови сервер са машином истог типа намењен сервису база података .

период 1968 - 1985: од бушене картице до терминала
период 1985 - 1991: од терминала ка персоналним рачунарима