Студентске радионице

Идеја студентских радионица се јавља 1994. године као део заједничких активности Катедре за рачунарство (линк) и Рачунарске лабораторије. Основна идеја је била да се окупе студенти старијих година који су заинтересовани за дубље упознавање одређених области, и да они, заједно са наставницима и сарадницима Катедре за рачунарство и РЛаб, учествују на конкретним интерним пројектима у оквиру радионица. Те године су покренуте радионице за објектне базе података, вештачку интелигенцију, компајлере, обраду природних језика и сл. Мада су се структура и број радионица мењали, дух организовања радионица се одржава и у наредним годинама, да би се 1997. године основао и Програмерски клуб студената Математичког факултета, који је обједињавао рад студентских радионица и организовао различите активности студената из области рачунарства (предавања, курсеви). У текућој школској години, активно је неколико радионица, а овде дајемо њихов кратак преглед.


Радионица за вештачку интелигенцију
Радионица за презентације
Радионица за обраду језика
Радионица за визулено програмирање



Радионица за вештачку интелигенцију
Руководилац радионице: Предраг Јаничић
Радионица за вештачку интелигенцију постоји од октобра 1994. и бави се следећим областима:
-аутоматско доказивање теорема
-програмирање логичких игара
-симболичко израчунавање
-аутоматско генерисање програма
-обрада природног и формалних језика.
У оквиру Радионице направљено је неколико мањих доказивача теорема, програма за логичке игре и програма за обраду природно-језичких и формалних описа геометријских конструкција.






Радионица за презентације
Руководилац радионице: Горан Ненадић
Радионица за презентације је основана 1996. године у време када су Интернет и презентације преко мреже тек постајале радно окружеwе. Тиме је реализована идеја асистената Оливере Миленковић и Горана Ненадића да окупе студенте око идеје рачунарског предстваљања и презентовања информација. У претходном периоду кроз Радионицу је прошло двадесетак студената који су активно и креативно радили на креирању презентација, као и велики број студената који су одслушали курсеве из HTML-а и динамичког програмирања које су одржали чланови Радионице.

Радионица је активно радила на презентацији Математичког факултета, као и на презентацији неких других садржаја на Интернету. Поред тога, састанци Радионице су били добра прилика за "увежбавање" практичних знања и тимског рада. Уверени смо да трећа година рада Радионице представља показатељ исправности почетне идеје о потреби оваквог, пре свега стручног, ангажовања студената.






Радионица за обраду језика
Руководиоци радионице: Душко Витас и Горан Ненадић
Радионица за обраду језика "делује" у два тока. Један ток се бави обрадом формалних, а други обрадом природних језика. У оквиру обраде формалних језика реализован је компајлер за програмски језик ТИГЕР. ТИГЕР је тзв. "образовни" програмски језик (користи се у едукативне сврхе) и он, осим процедуралних има и неке објектне карактеристике. Део Радионице који се бави обрадом природних језика радио је на прикупљању и аутоматској обради различитих корпуса (нпр. корпус временских прогноза, куварских рецепата и сл).






Радионица за визуалне алате
Руководилац Владимир Филиповић
Радионица за визуалне алате је почела да ради у октобру 1997. године са превасходним циљем упознавања и овладавања РАД алатима. Због комплексности и различитости ових алата, те ширине њихове примене, рад у Радионици нужно укључује и упознавање са другим областима рачунарства.

Рад Радионице је, услед различитог нивоа знања њених полазника, био организован у два тока. У првом току су искуснији корисници РАД алата током десетак часова (на практичним примерима) објашњавали осталим полазницима основе коришћења оваквих апликација. Ту је посебна пажња била посвећена Delphi-ју. У другом току су приказиване напредније карактеристике ових алата, вршено поредјење измедју различитих РАД алата и даване сугестије за решавање проблема до којих долази у свакодневном програмирању помоћу оваквих алата. Кроз развијене апликације су описиване напредније технике програмирања са овим алатима.

С временом је радионица, поред РАД алата, све више обухватала и рад са оним класичнијим програмерским развојним окружењима која омогућују креирање Windows апликација. У оквиру радионице је отпочет развој програмског окружења за брзу реализацију, тестирање и испитивање својстава генетских алгоритама.